Hledat

Co je to EEBus ?

Každému servisnímu technikovi výrobků Vaillant je známo označení e-bus. Ano, je to uzavřený komunikační protokol určený pro komunikaci mezi kotlem, tepelným čerpadlem a regulační jednotkou. Tento protokol však komunikuje pouze mezi výrobky Vaillant a není možné napojit další komponenty jiných výrobců.

Ale jistě řada z vás se setkala s dalším obdobným označením, a to s EEBus. V prvé řadě nesmíme oba zmiňované protokoly zaměňovat. Jedná se o zcela rozdílný komunikační protokol. Seznámení s touto technologií naleznete v následujícím textu.

EEBus je jedním z mezinárodních komunikačních standardů pro inteligentní spojení různých platforem v propojené domácnosti, tzv. smart home. S pomocí EEBusu se můžou vyměňovat informace spotřebiče různých výrobců bez závislosti na jednotlivých technologiích. Přes EEBus mohou výrobky Vaillant inteligentně komunikovat s ostatními propojenými výrobky jiných výrobců, např. v rámci energetického managementu efektivního využívání energie v domě. Takto propojená domácnost musí obsahovat různé komponenty, jejich propojení je funkční na obr. 1.

Internetová komunikační jednotka VR 921 sensoNET slouží ke spojení vlastního topného systému s internetem a zprostředkovává komunikaci přes EEBus. Rovněž je nutná instalace systémového regulátoru VRC 720 sensoCOMFORT, který zajistí nastavení parametrů pro vytápění a přípravu TV. EEBus funkce se aktivuje v aplikaci myVAILLANT, aby došlo k propojení jednotlivých technologií různých výrobců.

Příklady využití EEBus:

A) propojení s chytrou domácností LOXONE

Tímto spojením získá uživatel možnost ovládání všech dostupných komponentů v jedné aplikaci Loxone App, jako je např.

  • regulace vytápění a přípravy TV
  • ovládání osvětlení
  • ovládání žaluzií
  • pohon brány a garážových vrat
  • zabezpečovací systém

a mnoho dalšího. Nyní je již také možné propojení systému Loxone s vybranými produkty Vaillant.

B) energetický management fotovoltaického systému a tepelného čerpadla Vaillant

O tomto propojení se zmiňujeme v jiném článku. Zde spolupracuje firma Vaillant s dodavatelem měničů SMA. Pomocí energetického managementu lze potom nastavit různé druhy provozu pro efektivní využití elektrické energie z fotovoltaiky při provozu tepelného čerpadla.

Veškeré aktivity týkající se technologie EEBus zastřešuje mezinárodní organizace EEBus Initiative e.V., na jejích stránkách tak naleznete mnoho dalších zajímavých podrobných informací k této záležitosti.