Hledat
Hledat

Co je solární čerpadlo?

Solární čerpadlo je součástí solárního systému. Pohybuje solární kapalinou a transportuje ji do solární akumulační nádrže. Ve větších solárních termálních systémech lze solární čerpadla také spojit dohromady jako skupinu solárních čerpadel, aby byla zajištěna větší čerpací kapacita.

Solární čerpadla mají elektricky poháněný motor, který pohání lopatkové kolo, které cirkuluje solární kapalinu, a proto se jim také říká solární oběhová čerpadla. Motor solárního čerpadla je chráněn proti průniku solární kapaliny a proti přehřátí namontováním na zpátečku solárního kolektoru.

Pokud teplota mezi solárním kolektorem a solárním akumulačním zásobníkem klesne pod stanovenou teplotu, solární regulátor sepne čerpadlo. U moderních solárních čerpadel určuje solární regulátor také množství solární kapaliny, které musí cirkulovat a přepravovat do akumulačního zásobníku. Pro přípravu teplé vody existují speciální solární čerpadla, která zabraňují tvorbě legionel neustálým oběhem ve smyčce čerstvé vody. Elektřina potřebná pro provoz je ve srovnání se standardními oběhovými čerpadly velmi nízká a může být generována fotovoltaickým systémem.

Zpět k přehledu