Hledat
Hledat

Jak odvzdušnit topení

Připravte se na topnou sezónu, poradíme vám, jak odvzdušnit radiátor

Všimli jste si, že váš radiátor rachotí nebo začal vydávat jiný neznámý zvuk? Nebo váš radiátor naopak netopí, přestože máte kohout otočený na maximum?

Nepříjemné zvuky z topení nejenže mohou být velmi rušivé, ale také mohou mít za následek to, že radiátory nebudou fungovat tak, jak by měly. Rachotící zvuk v topení může být způsoben vzduchovou bublinou ve vaší otopné soustavě, která pak brání správné distribuci horké vody do radiátorů. Že topení nefunguje správně, můžete poznat také podle toho, že radiátory budou na dotek teplé pouze v jejich spodní části, ale horní část zůstává studená.

Zejména s nástupem chladného podzimního období mohou být vlažné radiátory velmi nepříjemné. Ale nemějte obavy, poradíme vám, jak této situaci předcházet. A není to nijak složité, topení je nutné pouze odvzdušnit. Odvzdušnění je jednoduché, naprosto bezpečné a nezpůsobí žádné škody, a to ani v případě, že by ve vaší otopné soustavě žádný vzduch nebyl. Navíc se jedná o poměrně rychlý úkon, každé otopné těleso potřebuje ke svému vyvážení přibližně pět minut. Ukážeme vám, jak to provést.

Jak odvzdušnit radiátory – rychlý návod

1. Co budete potřebovat: odvzdušňovací klíč, kbelík a hadr

2. Přiložte odvzdušňovací klíč k odvzdušňovacímu ventilu

3. Otočte klíčem o tři čtvrtiny, abyste ventil otevřeli

4. Vyčkejte, až začne z ventilu vytékat voda, ventil uzavřete

5. Po chvíli zkontrolujte, zda radiátory již hřejí

Odvzdušněte topení v pěti jednoduchých krocích

1. Příprava

Co budete potřebovat:

  • Odvzdušňovací klíč k otevření odvzdušňovacích ventilů (zakoupit si jej můžete v železářství)
  • Kbelík k zachycení kapající vody
  • Hadr pro setření vody – jen pro jistotu

2. Přiložte odvzdušňovací klíč k ventilu radiátoru

Ventil se obvykle nachází v horní části radiátoru. Vypadá jako malý, kruhový otvor s malým čtvercem uvnitř. U zdi přidržujte hadřík, abyste ji ochránili před stříkající vodou. Kbelík umístěte přímo pod ventil.

3. Opatrně otevřete ventil

Odvzdušňovacím klíčem pomalu otáčejte proti směru hodinových ručiček. Bude stačit čtvrt nebo půl otáčka. Jakmile z radiátoru začne unikat vzduch, uslyšíte syčení. Dávejte si pozor, abyste ventil neotevřeli více, než je doporučeno. Tímto způsobem bude omezeno množství vody, které z radiátoru vyteče.

4. Zavřete ventil radiátoru

Dříve, než zavřete ventil odvzdušňovacím klíčem, nechejte vytéct trochu otopné vody. Ventil příliš neutahujte, jinak byste jej mohli poškodit.

5. Zapněte topení

Poté, co odvzdušníte všechny radiátory, zkontrolujte tlak v soustavě. V případě, že je příliš nízký, doplňte otopnou vodu. Nakonec zkontrolujte, zda všechny radiátory již hřejí rovnoměrně.

Často kladené dotazy

Další tipy pro vás

Podívejte se na naše další rady a tipy, třeba jaký systém topení zvolit pro váš domov.