Hledat
Hledat

Vybíráte systém vytápění pro svůj domov?

Zde se dozvíte, jaké jsou možnosti vytápění a která varianta je pro vás nejvhodnější.

Najít správný systém vytápění pro vaši domácnost je opravdu důležité.

Studený, nevytopený dům nebo byt?

V dnešní době nepředstavitelné. Proto je velmi důležité mít spolehlivý systém vytápění. Takový systém, který vám zajistí příjemnou atmosféru ve vaší domácnosti a který vás nezklame. Stojí jistě za to, věnovat pár minut výběru systému vytápění, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Pojďme se nyní podívat, který systém vytápění je nejlepší, jak centrální vytápění funguje a jaká jsou nejmodernější dostupná řešení vytápění.

Možnosti vytápění

Vybíráme systém vytápění

Náklady na vytápění

Nejlepší volba pro váš domov

Různé systémy vytápění

Pravděpodobně nejdůležitější parametr pro výběr systému vytápění je volba typu energie, která bude vaše vytápění zajišťovat. Mimo uhlí, dřeva nebo plynu nastupují do popředí zájmu také ekologicky přátelská tepelné čerpadla. Umožní vám využít teplo pro svůj domov z okolního vzduchu, země nebo podzemní vody. Jako záložní zdroj můžete využívat také elektřinu.

Tepelné čerpadlo

Plynové vytápění

Fotovoltaický a solární systém

Vytápění elektřinou

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo

Pokud se chcete chovat ekologicky a ještě ušetřit za vytápění, pak je tepelné čerpadlo ta nejlepší volba.

Všechna tepelná čerpadla fungují na stejném principu:

Využívají výměníky tepla k získání tepla z okolí (ze vzduchu, země nebo vody) a přivádějí teplo do vaší domácnosti.

Tepelné čerpadlo ke svému provozu potřebuje také elektřinu. Průměrně potřebuje tepelné čerpadlo 1 kW pro výrobu 4 kW topné energie.

Provoz je tedy velmi úsporný. Tepelná čerpadla navíc nevyžadují téměř žádnou údržbu.

Plynové vytápění

Vytápění plynovým kotlem

Vytápění plynovým kotlem je velmi oblíbené. Dochází ke spalování plynu a tím se ohřívá otopná voda, která ohřívá radiátory. Moderní kondenzační plynové kotle dokáží navíc využívat teplo ze spalin. Výhodou vytápění plynovým kotlem je také finančně dostupné řešení renovace stávajícího topného systému. Nevýhodou je, že pokud využíváte plynový kotel, jste závislí na rostoucích cenách plynu.

Fotovoltaický a solární systém

Fotovoltaické a solární systémy

Slunce jako zdroj energie.

Existují dva systémy, kde je hlavním zdrojem sluneční energie: solární a fotovoltaický.

Solární přetváří sluneční svit na energii, která ohřívá domácnost.

Fotovoltaický systém generuje elektřinu, kterou můžete následně využít k elektrickému vytápění a šetřit tak náklady za energii. Obě tyto varianty jsou skvělým doplňkem ostatních topných systémů a jsou obzvláště vhodné k tepelným čerpadlům.

Vytápění elektřinou

Vytápění elektřinou

Elektrický kotel přetváří elektřinu na termální energii. Elektřina proudí topnou spirálou, která ohřívá otopnou vodu a ta následně místnost pomocí radiátorů nebo podlahového topení.

Pořizovací náklady nejsou vysoké pokud se rozhodnete pro elektrické vytápění. Nevýhodou elektrického vytápění je, že tento systém je nákladný na provoz a málo energeticky účinný.

Co byste měli zvážit při výběru nového systému vytápění

Stav budovy

Finanční možnosti

Dostupný zdroj tepla

Závislost na lokálním dodavateli

Máte již vybráno? Pokud si nejste jistí, rádi vám s výběrem pomůžeme!

Kontaktujte montážního partnera Vaillant

Plánujeme nový systém vytápění

Při plánování nového systému vytápění je důležité zvážit řadu faktorů a neméně důležité také je, zda se jedná o zcela nový systém nebo renovaci stávajícího.

Instalace nového systému vytápění

V případě, že se jedná o novostavbu, doporučujeme zvážit následující:

  • Náročnost instalace, například nutnost dalších výkopových prací u tepelných čerpadel voda/ voda
  • Časová náročnost instalace: Instalace plynového kotle je méně časově náročná než u tepelného čerpadla
  • Extra požadavky: Tepelné čerpadlo voda/voda vyžaduje zvláštní povolení

Výměna stávajícího topného systému

Výběr dle typu energie:

  • Stejný zdroj energie: Výměna starého plynového kotle za nový
  • Změna zdroje energie: Modernizace systému vytápění, například výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo. Doporučujeme výměnu v letních měsících.

Porovnání nákladů dle typu vytápění

Při plánování nového systému vytápění musíme počítat s pořizovacími náklady, nicméně i takováto změna se může vyplatit. Za určitých podmínek nový systém vytápění pomůže razantně snížit náklady za provoz. Tím se pořizovací náklady poměrně rychle vrátí. Toto platí především v případě, že se chystáte nahradit starý a neúčinný systém vytápění. Při pořízení nového systému vytápění je dobré vzít v úvahu jak pořizovací náklady (se zohledněním případných státních dotací), tak provozní náklady. Tyto pak porovnejte se stávajícími náklady na vytápění (energií a servisem).

Systém vytápěníPočáteční nákladyProvozní nákladyDodatečné informace
Plynové kotle★★★★Závisí na kolísavé ceně plynu
Tepelná čerpadla★★★★Možnost státních dotací
Elektrické vytápění★★★★★Vysoká cena elektřiny
★ = nízké, ★★★★★ = vysoké   

Státní dotace

Program Ministerstva životního prostředí administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR patří k nejefektivnějším programům v České republice zaměřeným na úspory energií v rodinných a bytových domech. Podporuje snižování energetické náročnosti obytných budov (komplexní nebo dílčí zateplení), výstavbu či nákup domů s velmi nízkou energetickou náročností, environmentálně šetrné a efektivní využití zdrojů energie a obnovitelné zdroje energie (OZE). Hlavním cílem programu je zlepšit stav životního prostředí snížením produkce emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů (především emisí CO2). Také tepelná čerpadla Vaillant jsou zařazena do programu Nová zelená úsporám. Při dodržení konkrétních podmínek tak můžete získat státní příspěvek až 100 000 Kč. Více se dozvíte ZDE.

Vybíráte systém vytápění pro svůj domov?

Velmi častým dotazem je, zda je při výběru systému vytápění důležité stáří budovy a zda je každý systém vytápění vhodný jak pro staré budovy, tak pro novostavby. Toto ovšem záleží na dalších faktorech, například mnohem větší roli při výběru hraje energetická náročnost a stav budovy. Důležitý je ale také dostatek prostoru pro požadovaný systém vytápění.

Vždy se poraďte s profesionálem

Bez ohledu na typ vytápění, doporučujeme konzultaci s odborníkem, který vám doporučí nejvhodnější variantu přesně dle stavu vaší nemovitosti a životního stylu.

Doporučujeme také pojištění systému vytápění, pokud již toto není zahrnuto v pojištění domácnosti.

A jako neméně důležité doporučujeme uzavřít servisní smlouvu na pravidelnou kontrolu topného systému a to i v případě tepelných čerpadel, která jsou prakticky bezúdržbová.

Najděte si svého servisního partnera Vaillant

Možnosti vzdálené správy

Vzdálená správa

Pohodlně ovládejte a sledujte svůj systém vytápění. Nastavte si teplotu na svém zařízení nebo v chytrém telefonu a to odkudkoli. Užijte si snadné ovládání pomocí chytrého regulátoru.

Podlahové vytápění

Rozšiřte si svůj systém vytápění o podlahové vytápění. Kombinujte pohodlí, energetickou účinnost a design v jednom řešení.

Rekuperační jednotky pro zdravé klima u vás doma

Zajistíme vám čistý vzduch ve vaší domácnosti. Rekuperační jednotky s ventilací vám umožní dýchat čistý vzduch a ještě šetřit náklady na vytápění.

Další rady a tipy pro vás

Podívejte se na naše další tipy týkající se vytápění, například jak odvzdušnit topení.