It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Jak odvzdušnit radiátor.

Radiátor s termostatem Vaillant

Co potřebujete.

 • Klíč na radiátory: k otevření odvzdušňovacího ventilu radiátoru
 • Kbelík: k zachycení kapající vody
 • Hadr: na utírání vody - nikdy nevíte

Průvodce krok za krokem Jak odvzdušnit radiátor.

Všimli jste si, že váš radiátor rachotí nebo začal vydávat jiný neznámý zvuk? Nebo váš radiátor naopak netopí, přestože máte kohout otočený na maximum?

Nepříjemné zvuky z topení nejenže mohou být velmi rušivé, ale také mohou mít za následek to, že radiátory nebudou fungovat tak, jak by měly. Rachotící zvuk v topení může být způsoben vzduchovou bublinou ve vaší otopné soustavě, která pak brání správné distribuci horké vody do radiátorů. Že topení nefunguje správně, můžete poznat také podle toho, že radiátory budou na dotek teplé pouze v jejich spodní části, ale horní část zůstává studená.

Zejména s nástupem chladného podzimního období mohou být vlažné radiátory velmi nepříjemné. Ale nemějte obavy, poradíme vám, jak této situaci předcházet. A není to nijak složité, topení je nutné pouze odvzdušnit. Odvzdušnění je jednoduché, naprosto bezpečné a nezpůsobí žádné škody, a to ani v případě, že by ve vaší otopné soustavě žádný vzduch nebyl. Navíc se jedná o poměrně rychlý úkon, každé otopné těleso potřebuje ke svému vyvážení přibližně pár minut. Ukážeme vám, jak to provést.

Připravte si kbelík, hadr a klíč.

Příprava na odvzdušnění chladiče

Před odvzdušněním radiátoru umístěte kbelík pod ventil a připravte si hadr, kdyby vám náhodou voda začala stříkat třeba i na stěnu.

Vložte klíč radiátoru do ventilu radiátoru.

Vypnutí vytápění

Přiložte odvzdušňovací klíč k ventilu radiátoru. Ventil se obvykle nachází v horní části radiátoru. Vypadá jako malý, kruhový otvor s malým čtvercem uvnitř. U zdi přidržujte hadřík, abyste ji ochránili před stříkající vodou. Kbelík umístěte přímo pod ventil. POZOR! Voda z radiátoru může být horká!

Opatrně otevřete ventil.

Vypnutí vytápění

Odvzdušňovacím klíčem pomalu otáčejte proti směru hodinových ručiček. Bude stačit čtvrt nebo půl otáčka. Jakmile z radiátoru začne unikat vzduch, uslyšíte syčení. Dávejte si pozor, abyste ventil neotevřeli více, než je doporučeno. Tímto způsobem bude omezeno množství vody, které z radiátoru vyteče.

Zavřete ventil radiátoru.

Vypnutí vytápění

Dříve, než zavřete ventil odvzdušňovacím klíčem, nechejte vytéct trochu otopné vody. Ventil příliš neutahujte, jinak byste jej mohli poškodit.

Zkontrolujte topení.

Odvzdušnění chladiče

Poté, co odvzdušníte všechny radiátory, zkontrolujte tlak v soustavě. V případě, že je příliš nízký, doplňte otopnou vodu. Nakonec zkontrolujte, zda všechny radiátory již hřejí rovnoměrně.

Otázky a odpovědi. Často kladené otázky.

 • Kdy mám radiátory odvzdušnit?

  Pokud v radiátorech zaznamenáte neznámé zvuky nebo pokud radiátory netopí, pak je doporučujem odvzdušnit.

 • Proč bych měl radiátory odvzdušnit?

  V topných trubkách a radiátorech se neustále hromadí vzduch. To brání správné cirkulaci topné vody a radiátory se pak mohou zahřívat pomalu, po částech nebo zůstát zcela studené. Tím samozřejmě výrazně klesá topný výkon a to vede k vyšší spotřebě energie. Kyslík obsažený ve vzduchu navíc způsobuje korozi radiátorů a může mít za následek netěsnosti a nečistoty ve vašich radiátorech.

 • V jaké poloze má být termostat radiátoru při odvzdušňování?

  Termostaty radiátorů by měly být během odvzdušňování zcela otevřené. Samotný topný systém však musí být vypnutý.

 • Jak dlouho trvá odvzdušnění radiátorů?

  Samotný proces odvzdušnění trvá přibližně pár minut u každého radiátoru.

 • Může nesprávné odvzdušnění radiátoru vést k vážnému poškození?

  Pokud dodržíte výše popsané kroky, je odvzdušnění radiátorů zcela bezpečné.