It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Vše o technologii plynového vytápění.

A vše, co potřebujete vědět k modernizaci topného systému.

Plynové kotle

Co se v článku dozvíte:

 • Rozdílné typy plynu a modely plynových kotlů
 • Výhody moderních topných systémů
 • Funkčnost plynového vytápění
 • Náklady na výměnu a možné úspory

Plynové kotle jsou stále skvělou volbou.

Moderní plynová kondenzační technologie je výhodná v mnoha ohledech. Hodí se téměř do každé domácnosti, nabízí vysokou úroveň komfortu vytápění, včetně přípravy teplé vody, a vyžaduje poměrně nízké náklady a nároky na instalaci. Navíc při výměně starých kotlů můžete snížit spotřebu energie na vytápění o 15-20 %. Na této stránce naleznete všechny důležité informace o různých možnostech, funkcích, výhodách a také nákladech, spojených s touto technologií.

Navíc, kotle z řady ioniDetect se umí díky nové technologii automaticky přizpůsobit změně složení a kvality plynu.

Plynový kotel

Jedna modernizace pro mnohonásobný užitek.

Od příznivých pořizovacích cen a efektivního provozu až po menší dopady na životní prostředí a menší nároky na prostor ve vaší domácnosti: Plynová kondenzační technologie má celou řadu výhod - nejen ve srovnání s ostatními druhy vytápění.

 • Vysoce efektivní provoz.

  Moderní plynové vytápění s kondenzační technologií optimálně využívá energii, která vzniká při spalování.
 • Snížené hodnoty emisí.

  Přestože je plyn převážně fosilní palivo, jeho používání produkuje, ve srovnání s topnými systémy na tuhá paliva, podstatně méně škodlivých emisí.
 • Prostorově úsporná instalace.

  Plynové kotle lze zavěsit na stěnu, jsou tedy obzvláště prostorově úspornou alternativou k systémům na tuhá paliva.
 • Nízké pořizovací náklady.

  V porovnání s jinými technologiemi vytápění jsou ceny plynových kotlů překvapivě nízké. Z tohoto důvodu jsou ideální volbou, pokud jde o vytápění s ohledem na vynaložené náklady.

Rádi vám pomůžeme s výběrem nového plynového kotle.

Princip fungování Jak to celé funguje.

Princip činnosti kondenzačního plynového kotle je poměrně jednoduchý, ale velmi účinný: optimálně využívá nejen dodávanou energii, ale také tepelnou energii spalin.

Spalováním plynu vzniká teplo, které se využívá k ohřevu vody v kotli. Tato voda se přivádí potrubím do topného systému, který uvolňuje teplo do místnosti. Kotel zároveň získává další teplo ze spalin. Kondenzací spalin získává zpět latentní teplo, které lze také využít k vytápění.

Díky maximálnímu využití energie snižuje plynová kondenzační technologie náklady na vytápění i škodlivé emise.

Různé typy plynových kotlů Dostupné typy kotlů, spalujících plyn.

Naše plynové kotle z nejnovější řady ioniDetect pracují s následujícími typy plynu:

Vytápění zemním plynem
Váš kotel je připojen přímo k plynové síti a poskytuje tak efektivní vytápění.

Vytápění zkapalněným plynem
Pokud je váš dům bez plynové přípojky, je zkapalněný plyn rozumnou alternativou. Jeho použití však vyžaduje plynovou nádrž, která se instaluje ve vašem sklepě nebo na zahradě - dokonce také pod úrovní terénu.

Vytápění vodíkem
Navzdory technologickému vývoji topných zařízení v posledních desetiletích a rostoucímu využívání obnovitelných zdrojů energie, je stále významná část globálních emisí CO2 způsobena právě vytápěním. Jedním z klíčů k tomu, aby stávající systémy byly šetrné k životnímu prostředí, je vodík. Proto jsou již některé naše výrobky navrženy tak, aby mohly pracovat s až 20 % příměsí vodíku v zemním plynu.

vodíkový kotel

Vodík - plyn šetrný ke klimatu jako alternativa k fosilním palivům.

Vodík je jedním z nejlepších nosičů energie budoucnosti a potenciálně umožní přechod na uhlíkově neutrální dodávky energie.

Při spalování zeleného vodíku, vyrobeného z obnovitelných zdrojů energie, nevznikají žádné emise CO2. Jedinými vedlejšími produkty jsou kyslík a voda. Můžeme jej tedy směle označit za uhlíkově neutrální.

Již dnes umožňujeme využití vodíku jako zdroje energie díky kotlům, které mohou spalovat až 20 % vodíku.

Získejte více informací o vodíku

Hlavní rozdíly v moderních plynových systémech vytápění souvisejí s jejich velikostí a výkonem. Rozdílné modely nabízejí řešení pro malý prostor, ale například i zvýšené nároky na výkon.

Již název napovídá, že se jedná o spotřebiče, které se montují na stěny. Závěsné kotle jsou cenově dostupné, ale vyžadují připojení k odvodu spalin. Protože pracují nezávisle na vzduchu v místnosti, není třeba mít neustále otevřené okno a také výkon se průběžně přizpůsobuje vaší potřebě vytápění.

Na rozdíl od závěsných kotlů vyžaduje instalace stacionárních kotlů podlahovou plochu přibližně 3 m². Jejich hlavní výhodou je vysoký výkon, který využijí zejména vícegenerační domy a větší komerční objekty. Stejně jako běžné kotle musí být i stacionární kotle připojeny k odvodu spalin.

Plynové ústřední topení

Výměna stávajícího kotle.

Opakující se poruchy, hluk, přerušení dodávky teplé vody nebo potřeba snížit náklady na vytápění: Důvody pro výměnu starého kotle mohou být různé. Vždy se však jedná o nemalou investici, ale rychlé řešení, které z dlouhodobého hlediska přináší vyšší komfort a výrazný potenciál úspor. A to se jistě vyplatí! Naše kotle využívají nejnovější plynovou kondenzační technologii, která oproti běžným systémům zvyšuje nejen komfort, ale také účinnost - při výměně starého kotle se náklady na vytápění sníží o 15-20 %.

Uvažujete o výměně starého systému vytápění? Pokud ano, zde naleznete všechny potřebné informace.

Gas_and_Heatpump

Jak může hybridní systém povznést vaše vytápění na vyšší úroveň.

S plynovým kotlem lze kombinovat různé technologie. Nejčastěji je to kombinace kondenzačního kotle s tepelným čerpadlem.

Tepelná čerpadla zajišťují teplo mnohem ekologičtějším způsobem - ale s omezeními, pokud jde o dosažitelnou výstupní teplotu. Proto jejich výkon nemusí být v každém případě dostatečný, například v ne zcela optimálně izolovaných budovách. Přesto jsou ideální volbou v kombinaci s plynovým vytápěním: Tepelné čerpadlo slouží jako hlavní dodavatel tepla vždy, když venkovní teploty umožňují jeho efektivní využití, zatímco plynový topný systém poskytuje dostatečné teplo a teplou vodu ve všech ostatních situacích.

Náklady na výměnu plynového kotle Modernizace vytápění: náklady a úspory.

Ať už chcete vyměnit starý kotel, nebo hledáte ideální řešení pro novostavbu: systémy vytápění pomocí plynového kotle jsou obecně levnější variantou - a závěsný plynový kotel je levnější než stacionární. Toto platí jak pro pořizovací ceny kotlů, tak pro jejich instalaci.

Jednotlivé náklady na nový systém vytápění a jeho provoz závisí na:

Pořizovací ceně nového kotle, ale i systému odvodu spalin

Nákladech na instalaci - ideální je definovat si vše jasně a předem přímo s instalační firmou

Mezi faktory, které následně ovlivňují provozní náklady na vytápění, patří spotřeba energie, ceny plynu, ale třeba i velikost obytného prostoru, izolace budovy, distribuce tepla a osobní vnímání tepla.

Modernizace topného systému přináší několik možností jak uspořit:

Snížení spotřeby plynu a s tím souvisejících nákladů na energie

Snížení nákladů za servis - zde doporučujeme sjednat si navíc prodlouženou záruku, která vám zajistí provoz nového kotle bez starostí ještě mnohem déle

 1. Jak vybrat nový plynový kotel
 1. 1

  Vyberte si ideální plynový kotel

  Společně s certifikovaným partnerem zvažte svou situaci a vyberte svůj budoucí plynový kotel.

 2. 2

  Získejte nabídku zdarma

  Montážní partner Vaillant vám předloží nabídku včetně nákladů na instalaci.

 3. 3

  Nainstalujte si systém

  Montážní partner Vaillant vám nainstaluje nový plynový kotel a postará se o váš starý spotřebič. Může vám také nabídnout prodlouženou záruku a servisní smlouvu.

 • 1. Jak mohu ušetřit náklady na vytápění s plynovým systémem vytápění?

  Nejjednodušší způsob, jak ušetřit náklady na vytápění, je snížit teplotu v místnosti o 1-2 °C:

  Snížením teploty v místnosti o jediný stupeň lze ušetřit až 6 % nákladů na vytápění. Díky vyšší účinnosti moderních plynových systémů vytápění můžete podobných úspor dosáhnout i bez snížení komfortu bydlení.

 • 2. Kolik stojí výměna starého plynového systému vytápění?

  Celkové náklady na výměnu starého systému vytápění závisí na několika faktorech - od ceny kotle a jeho spalinového systému až po náklady na instalaci. Naši certifikovaní partneři vám rádi poskytnou přesnou kalkulaci.

 • 3. Kde je nejlepší instalovat nový kotel?

  Ideální výběr a umístění nového kotle závisí na vaší bytové situaci: Rozhodující pro výběr kotle, který se nejlépe hodí pro váš dům, je daný prostor a napojení na starší topné systémy. Stacionární kotle vyžadují k instalaci přibližně 3 m², zatímco závěsné kotle lze instalovat do nevyužitých výklenků a rohů a ušetřit tak cenný prostor.

 • 4. Jak je zajištěna stálá účinnost a bezpečnost provozu mého topného systému?

  Pro dosažení maximální účinnosti a bezpečnosti by se u nových spotřebičů měla provádět každoroční údržba.

  Pravidelný servis vašeho topného systému u některého z našich certifikovaných partnerů výrazně prodlužuje jeho životnost.

 • 5. Existují různé kotle pro radiátory a podlahové vytápění?

  Plynové kotle Vaillant jsou obecně vhodné pro radiátory i podlahové vytápění. Způsob jejich nastavení závisí na typu vytápění: V porovnání se staršími modely je plynová kondenzační technologie ideálně kombinovatelná s podlahovým vytápěním. Nabízí tak stejnou vyšší účinnost, jakou poskytují nové nízkoteplotní radiátory.

 • 6. Jak mohu identifikovat svůj stávající topný systém Vaillant?

  Typový štítek s názvem výrobku byste měli najít na spodní straně spotřebiče. Pokud údaje o výrobku nejsou na spotřebiči uvedeny, vyhledejte je v návodu k obsluze nebo je získejte od svého servisního partnera.