It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Jak správně nastavit pokojový termostat pro vytápění.

Obývací pokoj s radiátorem

Co se v článku dozvíte:

 • Jak termostat funguje
 • Proč je důležité termostat správně nastavit
 • Funkčnost termostatu
 • Výhody termostatu

Proč je správné nastavení termostatu tak důležité. Věnujte energii programování termostatu - a ušetřete energii jinde.

Termostat vytápění vám pomáhá udržovat rovnováhu mezi teplem a úsporou energie - klíčové je však jeho správné nastavení. Bez ohledu na to, jaký máte topný systém, tak jeho mozkem je termostat. Úkolem termostatu je udržovat váš domov v příjemném teple - podle toho, jak a kdy to potřebujete. Za tímto účelem termostat přesně reguluje nastavenou teplotu v každé místnosti.

Správné nastavení termostatu znamená mít představu, jakou chcete mít teplotu v různých místnostech v různou denní dobu. Nesprávně nastavený termostat, který nezohledňuje vaše požadavky, může vést k přetápění místností a plýtvání energií, nebo k chladným místnostem a dokonce k plísním.

Jak to funguje? Začněme od základů. Jak přesně termostat funguje?

Muž zapne radiátor

Jednoduchý ruční termostat se skládá z těchto základních součástí: termostatické hlavice a termostatického ventilu.

Termostatická hlavice je viditelná část termostatu - část, kterou otáčíte a regulujete tak teplo radiátoru. Obvykle jsou na ní vyznačena čísla 1 až 5. Když otočíte termostatickou hlavicí, způsobí to otevření nebo zavření ventilu - tzv. termostatického ventilu.

Tento termostatický ventil řídí, kolik topné vody může do radiátoru proudit. Otočte hlavici doleva, do radiátoru se dostane horká voda a radiátor se ohřeje. Teplo sálá z jeho velké plochy do místnosti.

Vysvětlení hlavice termostatu - co znamenají čísla.

Možná si myslíte, že použití termostatické hlavice je docela intuitivní - ale stojí za to pochopit, co přesně čísla znamenají. Je důležité si uvědomit, že termostat otočený na 5 nezpůsobí, že se místnost ohřeje rychleji! Čísla na hlavici termostatu spíše odpovídají teplotě v místnosti:

 • 1 à 12 °C
 • 2 à 16 °C
 • 3 à 20 °C
 • 4 à 24 °C
 • 5 à 28 °C

Termostatickou hlavici je třeba nejprve nastavit na požadovanou teplotu v místnosti. I když se tyto hodnoty mohou poněkud lišit, slouží alespoň jako vodítko.

Stručný pohled na termostatické radiátorové ventily.

Radiátor v koupelně

Každý radiátor ve vaší domácnosti je vybaven termostatickými ventily. Ty umožňují ruční ovládání tepelného výkonu jednotlivých radiátorů.

Termostatický ventil obsahuje tzv. převodový kolík. Ten je pohyblivý a zajišťuje otevírání a zavírání ventilu radiátoru. Je umístěn mezi radiátorem a termostatem, odkud ovládá vstupní objemový průtok otopné vody. Když chcete teplo, otočíte termostatickou hlavicí nahoru. Tím se změní poloha převodového kolíku. Ten se posune zpět a umožní proudění teplé topné vody do radiátoru.

V hlavici termostatu je expanzní hmota, která v závislosti na nastavené teplotě buď tlačí přenosový kolík do ventilu radiátoru, nebo umožňuje jeho návrat. Stojí za zmínku, že toto nastavení radiátoru nemá vliv na skutečný tepelný výkon samotného kotle.

Výhody termostatu Informovanost, která je přínosem pro vás i vaši peněženku.

Pár sedí na gauči a čte si

Pokud snížíte teplotu všech radiátorů v místnosti o pouhý jeden stupeň, může to znamenat úsporu energie až o 6 %. Znalost těchto údajů se tedy může projevit ve skutečných úsporách energie. Mimochodem, pokud je místnost vytápěna několika radiátory, měly by být všechny nastaveny na stejnou úroveň.

S moderními termostaty máte nad nastavením tepla ještě větší kontrolu, protože jsou schopny řídit nastavení termostatu nezávisle. Místnost je tedy vytápěna pouze tehdy, když je skutečně používána. To umožňuje lepší kontrolu teploty v místnosti - a v důsledku toho i větší úspory energie.

Různé místnosti samozřejmě vyžadují různé teploty. V koupelně by mělo být tepleji, v ložnici chladněji. V obývacím pokoji, kde se odpočívá, by mělo být příjemné teplo a pohodlí.

Nastavte si teplotu, kterou potřebujete.

Muž ovládá teplotu v místnosti pomocí chytrého telefonu

Namísto ručního nastavování jednotlivých termostatických hlavic můžete snadno použít programovatelný termostat, který vyhoví vašemu chování při vytápění. Chcete si nastavit vlastní časy vytápění? Možná chcete, aby se topení ztlumilo, když je rodina v práci nebo ve škole? S programovatelnými termostaty se dům vytápí pouze tehdy, když je to nutné. A to přináší nemalé úspory energie.

Programovatelné termostaty mají i další možnosti úspory energie. Díky elektronickému měření teploty jsou programovatelné termostaty velmi přesné, pokud jde o zajištění požadované teploty v místnosti. Tato zvýšená přesnost vede k větším úsporám energie.

U některých modelů lze požadovanou teplotu nastavit prostřednictvím aplikace - můžete tak ovládat vytápění rovnou z pohovky. A ušetříte tak i část své vlastní energie!

Programovatelné termostaty mají tři hlavní výhody:

 • Úspora energie
  Prostřednictvím naprogramovaných časů ohřevu a regulace teploty.
 • Pohodlí a snadné ovládání
  Není třeba provádět ruční nastavení.
 • Vzdálený přístup
  Prostřednictvím aplikace.

Objevte kompletní sortiment chytrých regulátorů a termostatů vytápění Vaillant.

Najděte správný termostat Termostat toho umí víc, než se na první pohled zdá.

V dnešní době je většina domů a bytů vybavena termostaty pro regulaci teploty v místnosti. Jsou takovou součástí krajiny, že se nad nimi nikdo nezamýšlí. Tak moc je bereme jako samozřejmost. A přestože si to většina lidí neuvědomuje, údajně jednoduché zařízení, jako je termostat, může být obsluhováno nesprávně. Zde najdete několik důležitých rad pro instalaci termostatů vytápění.

Správné umístění je zásadní. Teplotní čidlo termostatu vytápění musí být schopno měřit teplotu vzduchu v místnosti co nejpřesněji. Nevhodné umístění (například nad radiátorem nebo příliš blízko něj nebo za závěsem) může omezit schopnost termostatu přesně měřit teplotu. A vést k falešným údajům.

Pokud je termostat umístěn ve výklenku, přímo za nábytkem nebo zakryt závěsem, může to vést k nahromadění tepla. V důsledku toho čidlo zaznamená vyšší teplotu, než je skutečná teplota v místnosti, a termostat se vypne příliš brzy.

Je čas na chytré rozhodnutí.

Je pravda, že jednoduchý ruční termostat vytápění je levný a plní svůj účel. Často se však malá investice vyplatí. Existuje vynikající důvod, proč zvolit některý z inteligentních termostatů Vaillant. Tato digitální řešení umožňují plně využít potenciál úspor díky přesné regulaci. Proto ve společnosti Vaillant sázíme výhradně na digitální termostaty - možná byste měli i vy.

Jak tedy pokojový termostat Vaillant funguje?

Nejprve si zvolíte požadovanou teplotu - ta je nastavena jako požadovaná hodnota a kontrolována termostatem. Pokud se skutečná hodnota liší od zvolené teploty, termostat reaguje prostřednictvím akčního členu a upravuje přívod topné vody, dokud není opět dosaženo požadované hodnoty.