It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Co je to vakuový trubicový kolektor?

Vakuové trubicové kolektory, zkráceně také známé jako trubicové kolektory, jsou ekvivalentem solárních modulů ve fotovoltaice. Jsou instalovány na střeše. Ve solární technice existují ploché a vakuované trubicové kolektory.

Vakuové trubicové kolektory se skládají z bezvzduchově potažených skleněných trubic umístěných vedle sebe a tepelně izolačního vakua mezi trubkami. Každá trubice je vybavena absorbérem, který absorbuje sluneční energii. Díky vakuu je teplo spolehlivě přenášeno uvnitř trubicových kolektorů a trubková konstrukce také využívá sluneční záření pronikající z boku. Účinnost vakuových trubicových kolektorů je více než 90%. Teplo ohřívá cirkulující solární kapalinu nebo vzduch a je přes tepelný výměník předáváno do topné a teplé vody k okamžitému použití nebo do solárních zásobníků tepla pro pozdější použití.

Vakuové trubicové kolektory potřebují méně prostoru a pracují efektivněji než ploché deskové kolektory, protože dosahují vyšších teplot. Ačkoli jsou trubicové kolektory dražší než ploché kolektory, jsou dotovány vládou jako součást solárního systému.

Zpět na přehled