It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Vynikající výkon s chladivem R290

chladivo R290 pro tepelná čerpadla

Když se ekologické vytápění snoubí s vynikajícím výkonem.

Stanovení nových standardů na trhu vytápění je tradicí společnosti Vaillant. Ochrana klimatu a životního prostředí jsou nové výzvy, kterým dnes čelíme, abychom z nich brzy udělali také tradici společnosti Vaillant. Klíčem k tomu jsou autonomní zařízení, jako jsou tepelná čerpadla, která jsou poháněna obnovitelnými zdroji energie. Jakkoli jsou udržitelná, lze je vždy optimalizovat. Nejen z hlediska ochrany klimatu, ale také z hlediska výroby a ekonomického provozu. Proto se snažíme, aby každá součástka našich produktů byla ještě udržitelnější. Proto naše tepelné čerpadlo aroTHERM plus využívá přírodní chladivo R290.

Ve srovnání s jinými chladivy má nesporné výhody: Nízký potenciál globálního oteplování (GWP), vysoké hodnoty účinnosti a vysokou dosažitelnou teplotu až 75 °C, díky čemuž je ideální pro použití ve stávajících budovách s radiátory. Přečtěte si více o R290 a o tom, jak toto chladivo zlepšuje přirozený výkon našeho tepelného čerpadla aroTHERM plus.

R290badge

Co je to R290 ?

R290 je technické označení pro přírodní chladivo, známé také jako čistý propan. Používá se již v mnoha zařízeních našeho každodenního života, jako jsou ledničky, klimatizace nebo dokonce lak na vlasy – Vaillant je jednou z prvních společností, které zavedly toto ekologické chladivo do tepelných čerpadel.

Co znamená potenciál globálního oteplování (GWP)?

Čím vyšší, tím horší – GWP je srovnávací hodnota k CO₂ , která udává skleníkový efekt chladiva, pokud by došlo k jeho uvolnění do životního prostředí. Čím vyšší hodnota, tím horší dopad na klima.

Příklad GWP některých chladiv:

 • CO₂: 1
 • R290: 3
 • R32: 675
 • R410A: 2,088

Hodnota udává, jak moc daná hmotnost chladiva přispívá ke globálnímu oteplování ve srovnání se stejnou hmotností CO₂. R290 má 3krát větší dopad na klima než CO₂, a proto má GWP 3. Pro výpočet dopadu chladiva na CO₂ se množství obsažené v tepelném čerpadle vynásobí jeho hodnotou GWP.

R410A vs. R290

Jaké jsou výhody našeho tepelné čerpadla aroTHERM s R290?

 • Vyšší účinnost a nižší provozní náklady

  aroTHERM plus má díky přírodnímu chladivu R290 oproti jiným tepelným čerpadlům vyšší výkon i při nízkých venkovních teplotách. Nejvyšších hodnot účinnosti přitom dosahuje s koeficientem výkonu (COP) až 5,4. To znamená, že aroTHERM plus dokáže vyrobit 5,4 kW tepla, ale zaplatíte za něj pouze 1 kW elektrické energie. Nebo jinak řečeno, více než 80 % potřebné energie pochází ze vzduchu. Čím vyšší COP, tím nižší provozní náklady. Ušetřete peníze a energii výběrem našeho vysoce účinného tepelného čerpadla aroTHERM plus s chladivem R290.
 • Ideální pro stávající budovy se staršími radiátory

  aroTHERM plus s chladivem R290 je jedno z mála tepelných čerpadel, která můžete bez ztráty maximální účinnosti nainstalovat i do stávajících budov s radiátory, které vyžadují vyšší teploty než budovy s podlahovým vytápěním. Nyní je doba, kdy váš první plynový topný systém pravděpodobně dosáhne 25 let provozu. Pro takové budovy, typicky vybavené radiátory a dobře izolované, je aroTHERM plus tou správnou volbou, která nahradí váš fosilní topný systém pro požadované výstupní teploty až 55 °C. Je to naše řešení, jak učinit stávající budovy udržitelnými a přispět tak nějakou měrou i k celkové ochraně klimatu.
 • Zvýšený komfort teplé vody

  Tepelné čerpadlo aroTHERM plus s přírodním chladivem R290 zajišťuje teplotu teplé vody až 75 °C. aroTHERM plus je tak díky tomu možné využít jak v novostavbách, kde bývá vytápění v posledních letech velmi často řešeno prostřednictvím podlahového vytápění, tak ale i ve starších domech, kde jsou stále ještě původní radiátory, které pro svůj provoz potřebují vyšší teplotu topné vody.
 • Lepší pro životní prostředí

  Tepelné čerpadlo aroTHERM plus je výjimečně šetrné k životnímu prostředí a připravené na budoucnost. Využití přírodního chladiva R290 je zatím nejlepší dostupnou volbou, s ohledem nejen na klima. Svědčí o tom také velmi nízký potenciál globálního oteplování, jehož hodnota u tohoto chladiva dosahuje čísla 3. R290 je chladivo budoucnosti a s tepelným čerpadlem aroTHERM plus tak můžete udělat něco pro životní prostředí i vy.