Hledat
Hledat

Kondenzační kotle – vše o této technologii pro vytápění a přípravu teplé vody

Technologie, na kterou se můžete spolehnout dnes i v budoucnu

Ať už řešíte výměnu starého kotle nebo vytápění v novostavbě - kondenzační kotel je vždy dobrou volbou. Na této stránce najdete všechny potřebné informace o principu fungování této technologie, jejích výhodách a instalaci. Objevte vhodná systémová řešení pro vytápění a přípravu teplé vody pro váš domov.

Volba moderní kondenzační technologie je prospěšná hned z několika důvodů. Plynové kondenzační kotle je možné instalovat téměř v každém domě a umožní vám dosáhnout vysoké úrovně komfortu při vytápění a přípravě teplé vody.

Investice do nového vytápění se vám určitě vyplatí - v porovnání se starým kotlem můžete na energiích ušetřit až 30% a pomůžete také životnímu prostředí.

Výhody kondenzačních kotlů

Všestranná kompatibilita

Vytápění plynem je spolehlivé a nekomplikované řešení. Česká republika má poměrně dobře rozvinutou stávající plynovou síť a vy tak můžete zcela bez obav pořešit vytápění variantou instalace kondenzačního kotle jak s podlahovým vytápěním, tak s radiátory.

Úspora nákladů

Moderní plynové topné systémy s kondenzační technologií optimalizují využití energie, která vzniká při spalování plynu. Tento princip umožňuje až 30% úsporu nákladů ve srovnání například s kotlem na tuhá paliva.

Šetrnost k životnímu prostředí

Kondenzační kotle využívají nejenom tepelnou energii, která vzniká při spalování zemního plynu, ale také teplo uvolněné při kondenzaci vodní páry obsažené ve spalinách. Díky tomu jsou skutečně velmi účinné – dosahují úroveň využití tepla více než 100 % a přitom produkují méně emisí NOx i COx.

Flexibilita rozšíření

Investice do nového systému vytápění plynem představuje také investici do budoucnosti. Nezískáte pouze dočasné řešení, ale spíše flexibilní a nadčasové – lze jej totiž například poměrně snadno kombinovat i s obnovitelnými energiemi.

Vysvětlení pojmu kondenzační technologie

Jak funguje, jaké jsou typy kondenzačních kotlů a který systém by mohl být perfektním řešením pro váš domov – máme odpovědi.

Takto funguje kondenzační technologie

Princip moderní technologie plynového kondenzačního kotle není obtížné vysvětlit. Tato technologie nejenže optimálně využívá dodávanou energii, ale také tepelnou energii získanou ze spalin, které jsou vedeny skrze výměník, kde kondenzují, a zbytkové teplo pak odevzdávají do otopné vody. Veškerá energie je tak lépe využita.

Díky maximálnímu využití energie funguje kondenzační kotel vždy s maximální účinností a kondenzační technologie snižuje jak náklady na vytápění, tak také emise – což je dobré pro vás i pro životní prostředí.

Pro názorné vysvětlení principu kondenzační technologie se podívejte na krátké video vlevo.

Vybírat můžete ze dvou základních typů kondenzačních kotlů

Který typ kondenzačního kotle je nejvhodnější do vašeho domu nebo bytu, závisí hlavně na vaší individiuální situaci a potřebách. Značka Vaillant má ve svém sortimentu všechny odpovídající typy a výkony, takže je z čeho vybírat. Základní volba řeší, zda má být kotel závěsný či stacionární.

Závěsný kondenzační kotel

Úspora místa pro vytápění a ohřev teplé vody

 • Spolehlivé jak při ohřevu, tak při přípravě teplé vody – buď s integrovaným zásobníkem vody nebo jako kombinované kotle s průtokovým ohřevem
 • Design našich závěsných kondenzačních kotlů zajišťuje harmonickou integraci i v moderních prostorech
 • Prostorově úsporné a kompaktní řešení zejména pro menší domy a novostavby

Stacionární kondenzační kotel

Spolehlivé vytápění a ohřev teplé vody v jednom zařízení

 • Integrovaný zásobník na teplou vodu
 • Perfektní využití prostoru bez potřeby dalšího spotřebiče
 • Vhodné například pro rodinný dům s více než jednou koupelnou
 • Poskytuje maximální výkon ve velkých domácnostech

Dalším krokem je zvážit reálnou potřebu teplé vody

Chcete mít teplou vodu uchovávanou v zásobníku nebo se má teplá voda ohřívat až v okamžiku, kdy ji skutečně potřebujete? Zde vysvětlíme rozdíl mezi systémovými a kombinovanými kondenzačními kotli.

Systémový kotel s externím zásobníkem teplé vody

Vysoké požadavky na teplou vodu

 • Vhodné řešení pro rodinný dům s několika koupelnami
 • Uspokojí i skutečně vysoké nároky na teplou vodu
 • Systém je možné doplnit také o solární ohřev teplé vody s využitím obnovitelné energie

Kombinovaný kotel na teplou vodu dle potřeby

Kompaktní zařízení typu vše v jednom

 • Dohřívá vodu okamžitě, jakmile otočíte kohoutkem
 • Kompaktní řešení - montáž na stěnu šetří místo v prostoru
 • Není potřeba dodatečného externího zásobníku na teplou vodu

Podívejte se na přehled výhodných sestav našich kondenzačních kotlů a objednejte si svůj kotel snadno online

Nadčasové rozhodnutí

Budoucnost začíná dnes – s naším individuálním řešením vytápění a přípravy teplé vody pro váš domov. Díky kondenzační technologii a novému intuitivnímu ovládání s moderním designem ušetříte za energie a chráníte tak i životní prostředí.

Mějte vytápění pod kontrolou

Pokojový termostat pro konstantní příjemnou teplotu nebo kompletní ovládání chytré domácnosti? Můžete si vybrat z celé řady možností regulátorů pro vytápění a přípravu teplé vody - dokonale přizpůsobeným vašim potřebám.

S pomocí regulátorů, které reagují na venkovní teplotu, výrazně snížíte spotřebu energie. Inteligentní regulátory zase umožňují ovládání topného systému kdykoliv a odkudkoliv - pohodlně prostřednictvím aplikace ve vašem chytrém telefonu nebo tabletu.

Systémové ovládání s intuitivním a moderním designem

 • Pohodlně sledujte až devět topných okruhů – doma i na cestách prostřednictvím aplikace
 • Intuitivní ovládání díky jednotné koncepci designu regulátoru a aplikaci sensoAPP
 • Vysoce kvalitní design se dokonale integruje do moderních obytných prostor

Regulace teploty v místnosti – nastavte si svou individuální teplotu, která vám vyhovuje

• Pohodlné řešení ovládání pro domy nebo byty s pouze jedním topným okruhem

• Intuitivní ovládání doma i na cestách

• Moderní design hodící se do každé místnosti

Náklady související s kondenzační technologií

Pořizovací náklady

Ať už měníte starý kotel nebo hledáte topný systém pro novostavbu – u plynového kondenzačního kotle volíte nadčasovou technologii, která je vysoce spolehlivá.

Pořízení nového topného systému je obvykle významnou investicí, nicméně díky vyšší účinnosti moderních plynových kondenzačních kotlů budete moci následně ušetřit v tom dlouhodobém horizontu v rámci provozních nákladů.

Celkové náklady na nový systém vytápění tvoří několik položek - cena kotle samotného, potřebné komponenty, jakož i instalační náklady. Základní ceny našich výrobků najdete zde. Pro komplexní cenovou nabídku ale doporučujeme kontaktovat vybranou montážní firmu, která vám připraví celkovou kalkulaci včetně instalace.

Dobré vědět: V některých případech je možné na pořízení nového kondenzačního kotle využít také atraktivní státní dotace, tak se na tuto možnost neopomeňte informovat. Všechny kondenzační kotle Vaillant jsou do programu Nová zelená úsporám zařazeny.

Individuální provozní náklady

Provozní náklady nového plynového kondenzačního kotle závisí na mnoha různých faktorech a na vaší aktuální situaci bydlení, jako je rozloha vytápěné plochy, izolace budovy, dodavatel plynu, spotřeba teplé vody.

Jedno je však jisté: díky vysoké účinnosti se náklady na nový plynový topný systém v dlouhodobém horizontu určitě vyplatí. V kombinaci s obnovitelnými zdroji energie pak může být tento systém ještě efektivnější a úspornější.

Nevíte si rady, jaký typ kondenzačního kotle je pro vás ten ideální? Nechte si poradit od našich partnerů.

Najděte si nový kondenzační kotel podle svých potřeb

Výměna kotle

Výměna starého kotle je investice, která se v horizontu příštích několika let určitě vyplatí. Díky nejnovější kondenzační technologii fungují naší kotle efektivněji a mohou snížit náklady na vytápění až o 30 %.

Modernizace vytápění

Modernizace systému vytápění se vám zcela jistě vyplatí. Můžete nejen maximalizovat účinnost, ale také snížit provozní náklady. Výběrem nejnovějších technologií zvýšíte energetickou úsporu a zároveň i váš komfort.

Vytápění v novostavbě

Pokud potřebujete efektivní a spolehlivé řešení pro vytápění a přípravy teplé vody, pak vás určitě kondenzační technologie nezklame. A v kombinaci s obnovitelnými energiemi můžete dosáhnout ještě vyšších úspor.

Potřebujete více informací?

Zde najdete odpovědi na často kladené otázky.