Často kladené dotazy
Jak tepelné čerpadlo funguje?
Elektrická tepelná čerpadla fungují jako tlakový hrnec - vaří a odpařují vodu. Protože pára není schopna unikat, shlukuje se v hrnci ve stále menším prostoru. Tlak stoupá - a tím i teplota páry. Jídlo se vaří rychleji.
V tepelném čerpadle se však místo vody odpařuje speciální chladivo. Stačí k tomu i nízké teploty okolního vzduchu. Tlak zvyšuje teplotu par chladiva natolik, že lze toto teplo následně využít i pro vytápění - a ušetříte až 75% fosilních paliv. Podívejte se sami!
Kdo tepelná čerpadla instaluje a servisuje?
Naše tepelná čerpadla jsou instalována našimi autorizovanými montážními firmami. Ty se vyznačují vysokou technickou odbnorností a vysokou kvalitou poskytovaných služeb. Jejich zaměstnanci prochází naším odborným školením a jsou seznamováni se všemi potřebnými postupy a procesy, týkajícími se i případů záručních lhůt.
Kde v domě se tepelné čerpadlo instaluje?
Existují tepelná čerpadla skládající se pouze z vnitřní jednotky, ale jsou i taková, která sestávají z jednotky vnitřní a venkovní.
Vnitřní jednotky tepelného čerpadla jsou obvykle instalovány v suterénu v kotelně nebo v technické místnosti stejně jako jiné topné systémy. Zde mohou být tyto spotřebiče instalovány u zdi nebo v rohu.
S tepelným čerpadlem vzduch-voda potřebujete kromě vnitřní jednotky také venkovní jednotku. Ta je obvykle instalována v zahradě, před domem, na střeše nebo třeba vedle garáže.
Kolik prostoru tepelné čerpadlo potřebuje?
Značka Vaillant vynakládá velké úsilí na to, aby naše systémy byly co nejkompaktnější, aby zabíraly jen tolik místa, kolik je opravdu potřeba.
Například tepelné čerpadlo flexoCOMPACT exclusive, vysoké 186 cm, široké 56 cm a hluboké 72 cm, potřebuje stejně místa jako šatní skříň.
Venkovní jednotka aroTHERM split není větší než malá komoda a dokonce i jednotka uniTOWER s integrovaným 190 l zásobníkem teplé vody se vejde do standardních suterénních místností o výšce přibližně dva metry.
Jaké zdroje energie pro tepelná čerpadla existují?
Teplo ze vzduchu - jak funguje tepelné čerpadlo vzduch-voda
Tepelná čerpadla vzduch-voda využívají teplo z okolního vzduchu - dokonce i při venkovních teplotách do -20 °C. K tomu nepotřebují vrt, ani velký pozemek nebo zdroj, ale jen prostor pro instalaci venkovní jednotky. Tepelná čerpadla vzduch-voda jsou ideální pro modernizaci stávajících topných systémů a lze je také snadno rozšířit - například přidáním fotovoltaických panelů. V létě poskytuje skvělý komfort také funkce chlazení.
Teplo ze země - jak funguje tepelné čerpadlo země-voda
Tepelná čerpadla země-voda využívají teplo ze země - v závislosti na zemních podmínkách a velikosti pozemku - pomocí geotermální sondy nebo kolektoru. Geotermální sonda se zavádí vertikálně do země až do hloubky 100 metrů. Geotermální kolektor je instalován vodorovně v hloubce 1,20 až 1,50 metrů. V obou případech se jako médium pro přenos tepla používá nemrznoucí kapalina. Tepelná čerpadla země-voda dokáží generovat velmi vysoké teploty a jsou proto zvláště vhodné pro modernizaci stávajících topných systémů. Se správnými doplňky mohou být také použita pro pasivní chlazení. Geotermální kolektory předávají teplo do tepelného čerpadla skrze potrubí.
Teplo z podzemní vody - jak funguje tepelné čerpadlo voda-voda
Tepelná čerpadla typu voda-voda využívají teplo z podzemních vod. Teplo se získává z podzemní vody a přivádí se zpět do tepelného čerpadla. Je-li kvalita a množství podzemních vod dostatečná, lze využít i stávající studny. Tepelná čerpadla voda-voda jsou účinné po celý rok díky teplotě podzemní vody vyšší než 10 °C. Se správným vybavením mohou být v létě využita také pro pasivní chlazení.
Které tepelné čerpadlo je pro mě nejvhodnější?
Které tepelné čerpadlo je pro Váš projekt nejvhodnější, závisí na mnoha faktorech, například:
- Jde o novostavbu či rekonstrukci?
- Kolik osob žije ve vaší domácnosti?
- Jak vysoká je vaše spotřeba teplé vody?
- Máte přístup na zahradu?
- Je ve vaší oblasti povoleno vrtání podzemních vrtů?
Tyto a mnoho dalších otázek musí být zodpovězeny během plánovací fáze tak, aby vaše tepelné čerpadlo bylo navrženo přesně podle vašich potřeb a možností místa instalace.
Nezáleží na tom, zda se rozhodnete pro vzduch, zemi nebo podzemní vodu jako zdroj tepla, značka Vaillant nabízí všechny možnosti komfortního vytápění tepelným čerpadlem pro váš rodinný nebo bytový dům.
Jaké dotační programy můžu pro pořízení tepelných čerpadel využít?
Pro tepelná čerpadla Vaillant lze získat atraktivní dotace od státu. S tímto příspěvkem můžete investiční náklady výrazně snížit.
O dotacích na podporu moderních způsobů vytápění se více dozvíte ZDE.
Jak je tepelné čerpadlo tiché?
Tepelná čerpadla Vaillant patří mezi ta nejtišší na trhu. Nízká hladina hluku znamená, že venkovní jednotka tepelného čerpadla Vaillant vzduch-voda může být bez problémů instalována také v hustě zastavěných oblastech. To platí například pro řadové nebo městské domy, s ohledem na předpisy týkající se hluku.
Může tepelné čerpadlo také chladit?
Tepelná čerpadla nejenže vytvářejí teplo, ale při správném navržení dokáží také chladit. V závislosti na modelové řadě zvoleného zařízení a topném systému dokáže tepelné čerpadlo chladit aktivně nebo pasivně.
Aktivní chlazení
V případě aktivních chladicích systémů lze teplotu místnosti efektivně snížit až o tři stupně. Pro tento účel je topný okruh tepelného čerpadla obrácen. Budova pak působí jako zdroj tepla a prostředí - vzduch, země nebo podzemní voda – teplo spotřebovává.
Pasivní chlazení
U systému pasivního chlazení lze teplotu místnosti snížit také přibližně o tři stupně. Za tímto účelem se chladicí okruh tepelného čerpadla vypne a využije se nižší teplota ze zemních sond či kolektorů, nebo vody, která se předá do topného okruhu a je využita k chlazení. Toto přirozené chlazení nepotřebuje téměř žádnou elektřinu.
Co znamenají hodnoty výkonů COP a SCOP?
Tepelná čerpadla Vaillant dosahují velmi vysokých koeficientů výkonu (COP) díky dokonalé interakci všech součástí. COP popisuje poměr mezi potřebnou elektřinou a obnovitelnými zdroji. Jinými slovy: podíl energie, kterou přidáváte, aby systém fungoval (elektřinu), a energie z okolního vzduchu, země nebo vody. Například COP 4 uvádí, že 1 kiloWatt elektřiny je investován do 4 kiloWattů topné energie, což znamená, že 3/4 topné energie pochází z okolního prostředí.
Vyšší COP tedy znamená vyšší účinnost, a tím i nižší provozní náklady.
Protože COP je specifikován za určitých provozních podmínek, jako je venkovní teplota 2 °C a výstupní teplota 35 °C (A2 / W35), ale teplota zdroje a výstupní teplota v systému vytápění se neustále mění, tak se průměrná hodnota stanovuje dle normy v rámci celého roku - jedná se o sezónní koeficient výkonu (SCOP).